MAPY-PRŮVODCE - Jan Vašut - Finsko


bannerMapy a průvodce - Jan Vašut - Finsko

Finsko
Průvodci
Finsko
Helge Sobik
Jan VašutTop Ten
Hotely a jiné ubytování
Pamětihodnosti , tipy na výlet autem a lodí , mapy


Dovolená v zemi tisíce jezer je především toto: vidět, cítit a dýchat finské dálavy, nekonečnou krajinu, vnímat ticho, klid a osamělost z velké části dosud nedotčené přírody. Neboť přes všechny modernizační procesy v devadesátých letech 20. stol. - po celém světě je synonymem Finska výrobce mobilních telefonů Nokia - je návštěva nejvýchodnější země Evropské unie především velkolepým přírodním zážitkem.
Žádný div, vždyť na ploše 338 000 čtverečních kilometrů se ztratí pouhých 5,2 milionů obyvatel. Čím víc rušno a živo je ve městech na baltském pobřeží, tím větší ticho a klid panuje ve středních částech země a vysoko na severu. Jenom Helsinki čítají 550 000 obyvatel, jejich předměstí Espoo obývá 200 000 lidí. Jako evropské město kultury roku 2000 se tato metropole opět vrátila do povědomí Středoevropanů - město s mnoha poklady, jež na některých místech dýchá šarmem ruského Sankt Peterburgu. Kulturní vliv východního souseda, jež několik staletí utvářel podobu města, nemohou Helsinki zapřít. A proč také? Sluší jim.
Čím víc se budete vzdalovat od kulturního a hospodářského srdce země, tím osamělejší bude krajina. Jen pár kilometrů za státními hranicemi začínají nekonečné lesy, táhnoucí se téměř až k zasněžené tundře Laponska. Všudypřítomná zeleň je narušena jen hladinami 187 888 jezer, posetých téměř 180 000 ostrůvky. Sem to pravého Fina táhne v každé roční době. Neboť snad není jediného, který by neměl chatku na břehu některého z jezer, byť by byla sebemenší. Člověk se vrací ke svým počátkům, stává se na čas dobrovolným poustevníkem. K chatce patří krb, pramice a samozřejmě sauna (která byla konec konců vynalezena právě zde). A často také studna na pitnou vodu - tak daleká je moderní civilizace.
Od prázdninového domku už není daleko k aktivní dovolené: finské léto je - až na některé oblasti zamořené muchničkami - ideální pro pěší turistiku nebo vodácké sporty. Nejvhodnější doba nastává mezi červnem a srpnem, kdy severně za polárním kruhem vůbec nezapadá slunce. Avšak i dlouhá a studená zima má svůj půvab. Nemusíte se obávat, že by nebyl sníh. A když zamrznou i všechna jezera na jihu, stává se Finsko kouzelným bílým snem.
 
Autor: Helge Sobik  
Formát: 108x190 mm  
Jazyk: Česky  
Počet stran: 128  
Rok vydání: 2006  143,- Kč
doporučená cena: 179,- Kč
(sleva 20% - ušetříte 36,- Kč)

dostupnost: skladem v provozovně
dodací lhůta: Českou poštou 4 pracovní dny, Osobní vyzvednutí ihned
   

Vyhledávání:


Chcete vědět o všem, co se děje na Sopce, první?
email  
heslo  
zapamatovat heslo

Nová registrace
Zapomněl jsem heslo
Chci změnit nastavení
Chci zrušit účet

Odkazy
Partnerské weby
CK Marco Polo - exotická dovolená snů | pobytové i poznávací zájezdy | zájezdy na míru | dovolená u moře Kvalitní zahradní nábytek www.africke-expedice.cz www.calabria.cz